Menu

Main pageCompetitionsGolden Spin of Zagreb

Golden Spin of Zagreb

Croatia, Zagreb

5th — 8th December 2018


Entries

Senior

Men

Luc Maierhofer
Georgii Reshtenko
Catalin Dimitrescu
Paul Fentz
Javier Raya
Aleksandr Selevko
Luke Digby
Irakli Maysuradze
Lap Kan Yuen
Alexei Bychenko
Daniel Samohin
Alessandro Fadini
Daniel Grassl
Nikita Manko
Deniss Vasiljevs
Davide Lewton Brain
Diego Saldana
Thomas Kennes
Yamato Rowe
Alexander Samarin
Anton Shulepov
Mikhail Kolyada
Chadwick Wang
Alexander Majorov
Nikolaj Majorov
Jason Brown

Ladies

Ekaterina Ryabova
Charlotte Vandersarren
Simona Gospodinova
Noemie Bodenstein
Yasmine Kimiko Yamada
Hongyi Chen
Alissa Scheidt
Nicole Schott
Nelma Hede
Oona Ounasvuori
Hiu Ching Kwong
Hana Cvijanovic
Patricia Skopancic
Elena Rivkina
Elisabetta Leccardi
Aiza Mambekova
Minji Ji
Paulina Ramanauskaite
Angelina Kuchvalska
Sofia Del Rio
Andrea Montesinos Cantu
Kyarha Van Tiel
Niki Wories
Alisson Krystle Perticheto
Julia Sauter
Anastasiia Gubanova
Anastasiia Guliakova
Maria Sotskova
Antonina Dubinina
Nina Letenayova
Dasa Grm
Nina Polsak
Marusa Udrih
Mariah Bell
Bradie Tennell
Megan Wessenberg
Kathryn Winstanley

Pairs

Minerva Fabienne Hase — Nolan Seegert
Annika Hocke — Ruben Blommaert
Lana Petranovic — Antonio Souza-Kordeiru
Hailey Esther Kops — Artem Tsoglin
Zhansaya Adykhanova — Abish Baytkanov
Alisa Efimova — Alexander Korovin
Ashley Cain — Timothy Leduc
Alexa Scimeca Knierim — Chris Knierim
Deanna Stellato-Dudek — Nathan Bartholomay

Ice Dance

Mina Zdravkova — Christopher M. Davis
Anna Kublikova — Yuri Hulitski
Piper Gilles — Paul Poirier
Shari Koch — Christian Nüchtern
Katharina Müller — Tim Dieck
Julia Wagret — Pierre Souquet
Robynne Tweedale — Joseph Buckland
Anna Yanovskaya — Adam Lukacs
Shira Ichilov — Vadim Davidovich
Natalia Kaliszek — Maksym Spodyriev
Annabelle Morozov — Andrei Bagin
Betina Popova — Sergey Mozgov

Junior

Men

Mauro Calcagno
Noah Bodenstein
Yudong Chen
Kai Jagoda
Charles Henry Katanovic
Gabriele Frangipani
Rakhat Bralin
Lilian Binzari
Ilia Skirda
Ilya Yablokov
Pagiel Yie Ken Sng

Ladies

Giulia Celio
Hiu Yau Chow
Aviv Acco
Ella Chen
Nelli Ioffe
Alina Soupian
Elena Rainer
Tullia Maria Trevisan
Allana Toktarova
Morgane Crausaz
Linden Van Bammel
Andreea Voicu
Darja Mijatovic
Leona Rogic
Alexandra Michaela Filcova

Pairs

Sara Jane Dana — Livio Mayr
Heidrun Pipal — Erik Pipal
Daria Danilova — Michel Tsiba
Cirinia Gillet — Zachary Freedman
Chelsea Liu — Ian Meyh

Ice Dance

Mariia Nosovitskaya — Mikhail Nosovitskiy
Carolina Porteci Peroni — Michael Chrastecky
Franceska Righi — Aleksei Dubrovin
Mira Polishook — Deividas Kizala
Ekatarina Andreeva — Ivan Desyatov
Caroline Green — Gordon Green

Schedule

Dec. 5, 2018, 6:30 p.m. Junior, Men — Short Program
Dec. 5, 2018, 8:45 p.m. Junior, Ladies — Short Program
Dec. 5, 2018, 11 p.m. Junior, Pairs — Short Program
Dec. 6, 2018, 12:15 a.m. Junior, Ice Dance — Rhythm Dance
Dec. 6, 2018, 12:30 p.m. Junior, Men — Free Skating
Dec. 6, 2018, 2:10 p.m. Junior, Ladies — Free Skating
Dec. 6, 2018, 4:50 p.m. Junior, Pairs — Free Skating
Dec. 6, 2018, 6 p.m. Junior, Ice Dance — Free Dance
Dec. 6, 2018, 7 p.m. Senior, Men — Short Program
Dec. 6, 2018, 11 p.m. Senior, Pairs — Short Program
Dec. 7, 2018, 10:45 a.m. Senior, Ladies — Short Program
Dec. 7, 2018, 4 p.m. Senior, Ice Dance — Rhythm Dance
Dec. 7, 2018, 6 p.m. Senior, Men — Free Skating
Dec. 7, 2018, 10:45 p.m. Senior, Pairs — Free Skating
Dec. 8, 2018, noon Senior, Ice Dance — Free Dance
Dec. 8, 2018, 2:15 p.m. Senior, Ladies — Free Skating

Results

Senior

Junior

Links

  1. Governing body calendar page
  2. Competition announcement
  3. Governing body event page
  4. Competition announcement
  5. Official website
  6. Tulup discussion
  7. Governing body results page
  8. Livestream
  9. Governing body results page

Announcements


Event organizers interested in maintaining their competition information please contact us via email
© Tulup 2005