Menu

Main pageCompetitionsTallinn Trophy

Tallinn Trophy

Estonia, Tallinn

26th November — 2nd December 2018


Entries

Senior

Men

Slavik Hayrapetyan
Vladimir Litvintsev
Alexander Lebedev
Jiri Belohradsky
Matyas Belohradsky
Petr Kotlarik
Catalin Dimitrescu
Thomas Stoll
Daniel Albert Naurits
Aleksandr Selevko
Roman Galay
Luc Economides
Mattia Dalla Torre
Alessandro Fadini
Nikita Manko
Artur Panikhin
Lukasz Kedzierski
Erik Matysiak
Maxim Kovtun
Roman Savosin
Anton Shulepov
Vincent Zhou

Ladies

Zahra Lari
Anastasiya Galustyan
Lara Roth
Ekaterina Ryabova
Maryia Saldakayeva
Alina Suponenko
Aliaksandra Chepeleva
Yoonmi Lehmann
Klara Stepanova
Elizaveta Ukolova
Nicole Schott
Pernille Sorensen
Eva Lotta Kiibus
Gerli Liinamäe
Kristina Shkuleta-Gromova
Viveca Lindfors
Yi Christy Leung
Elena Rivkina
Aiza Mambekova
Elizabete Jubkane
Angelina Kuchvalska
Sofia Del Rio
Anastasiia Gubanova
Daria Panenkova
Serafima Sakhanovich
Silvia Hugec
Amy Lin
Karen Chen
Ting Cui

Pairs

Miriam Ziegler — Severin Kiefer
Giulia Foresti — Edoardo Caputo
Rebecca Ghilardi — Filippo Ambrosini
Zhansaya Adykhanova — Abish Baytkanov
Tarah Kayne — Danny O'Shea
Jessica Calalang — Brian Johnson

Ice Dance

Victoria Manni — Carlo Roethlisberger
Jennifer Urban — Benjamin Steffan
Katerina Bunina — German Frolov
Natalia Kaliszek — Maksym Spodyriev
Sofia Evdokimova — Egor Bazin
Annabelle Morozov — Andrei Bagin
Anastasia Skoptcova — Kirill Aleshin
Darya Popova — Volodymyr Byelikov
Christina Carreira — Anthony Ponomarenko

Junior

Men

Tomas Llorenc Guarino Sabate
Nikita Starostin
Mihhail Selevko
Kims Georgs Pavlovs
Artur Danielian
Kirill Iakovlev
Makar Ignatov

Ladies

Ameera Mubarak
Katerina Grishkun
Nataly Langerbaur
Niina Petrokina
Jekaterina Rudneva
Mona Sofia Tahk
Linnea Ceder
Laura Karhunen
Fanny Lindfors
Selma Valitalo
Greta Baldan
Anna Valesi
Young You
Gemma Marshall
Sarlote Jekabsone
Anete Lace
Elina Smoljakova
Arina Somova
Tessel Clercx
Isabella Smit
Lenne Van Gorp
Dina Khapsaeva

Ice Dance

Darja Netjaga — Marko Jevgeni Gaidajenko
Viktoria Semenjuk — Artur Gruzdev
Mira Polishook — Deividas Kizala
Diana Davis — Gleb Smolkin
Ekaterina Katashinskaia — Aleksandr Vaskovich
Elizaveta Khudaiberdieva — Nikita Nazarov
Chloe Dan Tsoi — Long You Zimou Wang

Advanced Novice

Men

Andrei Mikhalchuk
Daniil Bertsevits
Jegor Martsenko
Vladimir Taganov
Matias Lindfors
Daniels Kochkers

Ladies

Ksenia Zhegulskaya
Heidy Mari Ainjarv
Eliise Alop
Anastassia Baranova
Elizaveta Davydova
Nicole Erik
Sandra-Liisa Jermonok
Polina Jurtsenko
Martaliis Kuslap
Marianne Must
Elina Nogu
Jelizaveta Rudneva
Sille-Riin Tali
Amalia Zelenjak
Oona Kesti
Sera Kuronen
Jessika Louhelainen
Edith Mattila
Unna Putaala
Alisa Turunen
Anna Bodrone
Polina Borhova
Ksenija Heimane
Kristiana Viktorija Ivdre
Zasmina Jefremenko
Anastasija Konga
Elizabete Viktorija Pentjusha
Lueta Silina
Lois Libregts
Roos Van Der Pas
Elena Gorbunova
Polina Pozen
Angelica Volkov

Ice Dance

Mariia Miliukova — Nikita Vitryanyuk
Tatjana Bunina — Ivan Kuznetsov
Daniela Ivanitskiy — Samu Kyyhkynen
Sanni Rytkönen — Miitri Niskanen
Vasilisa Grigoreva — Lev Sergeev
Taisiia Linchevskaia — Timur Babaev-Smirnov
Anastasia Lomaeva — Artem Krylov
Alisa Ovsiankina — Fedor Orekhov

Intermediate Novice

Ice Dance

Liisel Braun — Daniel Serbakov
Maria Zajets — Maksim Semjonov
Enna Kesti — Oskari Liedenpohja
Martta Lakio — Santeri Näppi
Hilda Taylor — Urho Reina
Polina Kocherygina — Gleb Shibaev
Olga Mityukhina — Vladimir Golubkov
Mariia Sharipkulova — Pavel Drako
Lika Bondar — Artem Koval
Violetta Pakhomova — Oleksii Schurov

Basic Novice

Men

Leonid Gitelman
Alfred Lauk
Kellart Leppik
Nikita Nesterov
Nikita Tarakanov
Semen Ulanov

Ladies

Thea Abou Diwan
Vera Maria Simonian
Stefania Yakovleva
Viktoria Akulova
Arina Beljajeva
Alesja Fomenkova
Ekaterina Goncharova
Evelin Kull
Polina Kurotskina
Johanna Eliise Rahendi
Elizaveta-Viktorija Ravinskaja
Emelie Louise Rinne
Angela Sentifoli
Anna Zuravljov
Emeliina Ekholm
Louise Gylling
Hilja Nurminen
Sara Pahkamaa
Irene Botti
Martina Lavazza
Irina Napolitano
Sofia Proietti
Anastasija Agejeva
Linda Dzerve
Simona Kupla
Megija Smate
Nicole Fomenchenkova
Lara Isser
Meagan Kelders
Jolanda Vos
Elizaveta Loziuk
Jaida Ng

Ice Dance

Aleksandra Smukerova — Aleksandr Jursis
Anna Petrova — Mark Mihailov
Arina Panfilova — Dmitry Shcherbakov

Schedule

Nov. 26, 2018, 7:05 p.m. Senior, Ice Dance — Rhythm Dance
Nov. 26, 2018, 8:40 p.m. Junior, Ice Dance — Rhythm Dance
Nov. 27, 2018, 11:50 a.m. Basic Novice, Ice Dance — Free Dance
Nov. 27, 2018, 12:10 p.m. Intermediate Novice, Ice Dance — Free Dance
Nov. 27, 2018, 1:25 p.m. Advanced Novice, Ice Dance — Free Dance
Nov. 27, 2018, 2:40 p.m. Junior, Ice Dance — Free Dance
Nov. 27, 2018, 4 p.m. Senior, Ice Dance — Free Dance
Nov. 28, 2018, 1:10 p.m. Senior, Pairs — Short Program
Nov. 28, 2018, 2:30 p.m. Senior, Men — Short Program
Nov. 28, 2018, 5:50 p.m. Senior, Ladies — Short Program
Nov. 29, 2018, 12:20 p.m. Senior, Pairs — Free Skating
Nov. 29, 2018, 2:15 p.m. Senior, Ladies — Free Skating
Nov. 29, 2018, 7:45 p.m. Senior, Men — Free Skating
Nov. 30, 2018, 12:15 p.m. Junior, Ladies — Short Program
Nov. 30, 2018, 3:45 p.m. Junior, Men — Short Program
Dec. 1, 2018, 10:15 a.m. Junior, Ladies — Free Skating
Dec. 1, 2018, 2:10 p.m. Junior, Men — Free Skating
Dec. 1, 2018, 5 p.m. Advanced Novice, Ladies — Short Program
Dec. 1, 2018, 9:05 p.m. Advanced Novice, Men — Short Program
Dec. 2, 2018, 9 a.m. Basic Novice, Ladies — Free Skating
Dec. 2, 2018, 12:25 p.m. Basic Novice, Men — Free Skating
Dec. 2, 2018, 1:20 p.m. Advanced Novice, Ladies — Free Skating
Dec. 2, 2018, 5:20 p.m. Advanced Novice, Men — Free Skating
Governing body event timetable

Results

Senior

Junior

Advanced Novice

Intermediate Novice

Basic Novice

Links

  1. Governing body calendar page
  2. Governing body event page
  3. Competition announcement
  4. Competition announcement
  5. Official website
  6. Livestream
  7. Governing body event timetable
  8. Generic results page
  9. Tulup discussion
  10. Governing body results page
  11. Governing body results page
  12. Governing body results page
  13. Governing body results page

Announcements


Event organizers interested in maintaining their competition information please contact us via email
© Tulup 2005