Menu

Main pageCompetitionsInge Solar Memorial / Alpen Trophy

Inge Solar Memorial / Alpen Trophy

Austria, Innsbruck

11th — 18th November 2018


Entries

Senior

Men

Slavik Hayrapetyan
Luc Maierhofer
Roman Sadovsky
Lukas Britschgi
Radek Jakubka
Georgii Reshtenko
Catalin Dimitrescu
Jonathan Hess
Thomas Stoll
Daniel Albert Naurits
Aleksandr Selevko
Valtter Virtanen
Joshua Rols
Adam Siao Him Fa
Harry Mattick
Mattia Dalla Torre
Daniel Grassl
Jari Kessler
Se Jong Byun
Sunghoon Park
Igor Reznichenko
Konstantin Miliukov
Marco Klepoch
Micah Kai Lynette
Tomoki Hiwatashi
Camden Pulkinen

Ladies

Zahra Lari
Brooklee Han
Sophia Schaller
Simona Gospodinova
Yasmine Kimiko Yamada
Hongyi Chen
Daniela Ko
Alissa Scheidt
Valentina Matos
Gerli Liinamäe
Kristina Shkuleta-Gromova
Emmi Peltonen
Julie Froetscher
Laurine Lecavelier
Anna Litvinenko
Natasha Mckay
Karly Robertson
Tasya Putri
Sara Conti
Elisabetta Leccardi
Roberta Rodeghiero
Soyoun Park
Romana Kaiser
Elzbieta Kropa
Greta Morkyte
Sarah Isabella Bardua
Julia Sauter
Daria Panenkova
Serafima Sakhanovich
Anna Tarusina
Anita Östlund
Thita Lamsam
Ashley Lin

Pairs

Rebecca Ghilardi — Filippo Ambrosini
Anastasia Mishina — Aleksandr Galliamov
Jessica Calalang — Brian Johnson

Ice Dance

Chantelle Kerry — Andrew Dodds
Matilda Friend — William Badaoui
Teodora Markova — Simon Daze
Mina Zdravkova — Christopher M. Davis
Victoria Manni — Carlo Roethlisberger
Shari Koch — Christian Nüchtern
Jennifer Urban — Benjamin Steffan
Marie-Jade Lauriault — Romain Le Gac
Julia Wagret — Pierre Souquet
Charlene Guignard — Marco Fabbri
Carolina Moscheni — Andrea Fabbri
Justyna Plutowska — Jeremie Flemin
Anastasia Shpilevaya — Grigory Smirnov
Lorraine Mcnamara — Quinn Carpenter

Junior

Men

Anton Skoficz
Tomas Llorenc Guarino Sabat
Raphael Aiki Gerber
Yudong Chen
Filip Scerba
Denis Gurdzhi
Maxim Knorr
Nikita Starostin
Louis Weissert
Antonin Herreboudt
Vincent Mimault
Gabriele Frangipani
Jonathan Egyptson

Ladies

Anaïs Coraducci
Maia Mazzara
Katerina Fricova
Carolin Heß
Linn Jörgensen
Romy Schallert
Anastasia Steblyanka
Mona Sofia Tahk
Anastasia Vaipan-Law
Ester Schwarz
Alessia Tornaghi
Sarah Hong
Morgane Crausaz
Viktoria Vasilieva
Lisa Lager

Pairs

Heidrun Pipal — Erik Pipal
Giorgia Audenno — Fernando Fossa
Vivienne Contarino — Marco Pauletti
Alyssa Montan — Manuel Piazza
Federica Zamponi — Marco Zandron

Ice Dance

Jessica Palfreyman — Nicholas Mccreary
Corinna Huber — Patrik Huber
Marina Philippova — Vadym Kravtsov
Natalie Taschlerova — Filip Tascher
Amanda Petreson — Stephano Schuster
Viktoria Semenjuk — Artur Gruzdev
Natacha Lagouge — Corentin Rahier
Carlotta Argentieri — Marco Bozzuto
Sara Campanini — Francesco Riva
Nika Dayneko — Leonid Okin
Sofia Leonteva — Daniil Gerelkin
Sofia Shevchenko — Igor Eremenko

Advanced Novice

Men

Davide Calderari
Roman Grigoriev
Robert Weber
Michel Dellio
Hyungyeon Kim
Timur Bederdinov
Kirill Sarnovskiy
Lev Vinokur

Ladies

Julia Maria Andrade
Katharina Bacher
Noemi Bettega
Beatrice Gallee
Francesca Greco
Marie-Dorothee Kraler
Dorotea Partonjic
Lina Salzer
Darya Grimm
Aya Hatakawa
Hanna Pfaffenroth
Jana Schwegler
Nargiz Suleymanova
Carmen Wolf
Victoria Lass
Clara Gutmann
Anastasia Silvani
Clara Zadra
Seohyun Min
Elizaveta Beretstovskaia
Sofya Samodelkina

Pairs

Ice Dance

Basic Novice

Men

Tudor-Dominic Andrei
Matteo Marchioni
David Sedej

Ladies

Sascha Sophie Erhardt
Christina Fulterer
Antonia Maria Horge
Lara Katharina Hunter
Samira Mitiska
Greta Waldmüller
Logan Hana Higase-Chen
Martina Marchioni
Margherita Pesenti
Marta Vian
Ursa Suhadolc
Zoja Zupancic Prevolsek

Schedule

Nov. 14, 2018, 3 p.m. Senior, Ladies — Short Program
Nov. 14, 2018, 8 p.m. Senior, Men — Short Program
Nov. 15, 2018, 2 p.m. Senior, Ladies — Free Skating
Nov. 15, 2018, 7:30 p.m. Senior, Men — Free Skating
Nov. 16, 2018, 4:20 p.m. Senior, Ice Dance — Rhythm Dance
Nov. 16, 2018, 7:10 p.m. Senior, Pairs — Short Program
Nov. 17, 2018, 3 p.m. Junior, Ice Dance — Free Dance
Nov. 17, 2018, 4:45 p.m. Senior, Ice Dance — Free Dance
Nov. 17, 2018, 8:10 p.m. Senior, Pairs — Free Skating

Results

Senior

Junior

Advanced Novice

Basic Novice

Links

  1. Governing body calendar page
  2. Governing body event page
  3. Competition announcement
  4. Competition announcement
  5. Official website
  6. Tulup discussion
  7. Governing body results page
  8. Governing body results page
  9. Generic competition protocol file

Announcements


Event organizers interested in maintaining their competition information please contact us via email
© Tulup 2005